Solucan Gübresi Üretimi 1 iş fikri

Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır ?

Son zamanlarda solucan gübresi üretimi ülkemizde oldukça popüler olmaya başlamıştır. Hem yatırım maliyeti, hem işin kolaylığı hem de pazar payının büyük olması ve kaliteli olması solucan gübresi üretimi işini cazip hale getirmiştir. Fazla eleman ihtiyacı olmaması sebebiyle kendi işinin patronu olmak isteyenlerin ilgisini çeken bir iş kolu haline gelmiştir. 

Solucan gübresi, ABD ve neredeyse bütün Avrupa’da sebze, meyve ve ağaçların yetiştirilmesinde organik gübre olarak kullanılmaktadır. 

solucan gübresi üretimi

Solucan Gübresi Nedir? 

Solucan gübresi, artık gıdaların ayrıştırılmasından sonra, hayvan dışkısıyla birlikte solucanların sindirim sisteminden geçmesiyle oluşan organik bir gübre çeşididir. İçerisindeki azot miktarı normal topraktan 5 kat, fosfat 7 kat, potasyum ise 11kat daha fazladır. 

Solucan Gübresi Üretebilmek İçin Hangi Tür Solucan Kullanılır? 

Solucan gübresi üretimi için Kırmızı Kaliforniya Solucanı ailesinden Eisenia Foedita ve Eisenia Andrei cinsi solucanlar bütün dünyada en yaygın kullanılanlarıdır. 

İki tür solucan gübresi üretimi vardır. Bunlar worm castings yani, solucan dışkısının kendisidir. Diğeri ise vermicompost yani solucan maması ile solucan dışkısının bir arada bulunduğu kompost gübredir. 

15 kilo gram solucan gübresi bir römork sığır gübresine eşdeğerdir. 

Solucan Gübresinin Faydaları Nelerdir? 

Meyve ve sebzelerin verim oranlarını ve ürün kalitesini arttırır. Dolayısıyla kaliteli ürün elde edildiği için de ürünler doğal lezzetine kavuşmuş olur. 

Bitkilerin köklerinde ve köklerinin çevrelerindeki hastalık yapan etkenlere karşı direnç kazandırarak daha dayanıklı hale getirir. Kök gelişimini ve saçaklandırmayı hızlandırır. 

Solucan gübresi içinde bulunan elementler, aminoasitler, enzimler ve bitkiler için azotu fermente eden bakteriler sayesinde bitkiler daha hızlı gelişir. 

Solucanların üzerlerindeki solom sıvısı sayesinde topraktaki mikroorganizmalardan korunmuşlardır. Solom sıvısının gübre içinde bulunması nedeniyle bitkiler de zararlı mikroorganizmalara karşı korunmuş olmaktadır. 

Solucan gübresi iyi bir toprak düzenleyicisidir. Toprakların su tutma kapasitesini arttırarak su stresini en az düzeye indirir. Toprak pH’ını düzenler ve kimyasallardan yorulan toprağın temizlenmesini sağlar. 

Bitkileri donlara karşı korur. 

Solucan Gübresi Üretimi İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir? 

Öncelikle solucan gübresi üretimi için direk olarak güneş ışığından korunmaları için kapalı bir alana ihtiyaç duyulmaktadır. M2 başına 10000 adet Kaliforniya solucanı koyacağınız için yapmak istediğiniz alan büyüklüğünü hesaplayabilirsiniz. 

Kapalı alanı ayarladıktan sonra yerden biraz yüksekte üretim havuzlarına ihtiyaç olacaktır. Üretim havuzları sert plastik malzemeden olmalıdır. Genellikle plastik su tanklarını ortasından keserek kullanılabilmektedir. Zemin temiz ise yerde de kendinize sistem kurabilirsiniz. 

Üretim havuzu da ayarlandıktan sonra ihtiyacınız olan Kırmızı Kaliforniya Solucanlarını temin etmek gerekmektedir. Kırmızı Kaliforniya solucanları çok hızlı üreyecekleri için ilk alacağınız miktarı iyi belirlemelisiniz. 1 solucan 1 yıl sonra 16 katı kadar üreyebilmektedir. 

Solucan temini de yapıldıktan sonra geriye solucan maması temin etmek kalmaktadır. Solucan mamasını ilk aşamada güvenilir bir yerden temin etmekte fayda olacaktır. Daha sonraları ise kendi imkânlarınızla yapabilirsiniz. Solucan maması hayvan gübresi, yeşil bitkiler, yumurta kabuğu, karton suyu gibi malzemelerden oluşmaktadır. 10000 solucan bir ayda ortala olarak 180 kilo gram solucan maması tüketmektedir. Buna karşılık olarak bir ayda 90 kilo gram solucan vermicompostu üretirler. Hazırlanan vermicompost kapalı bir alanda kurutmaya bırakılır. Kuruduğu için içindeki su miktarı gider ve 30 kilo gram saf gübre elde edilir. 

Böyle sistemlerin kurulumunu yapan ve eğitimini veren şirketler mevcuttur. 

Solucan Gübresi Üretimi Karlı Bir İş Midir? 

Hem kar etmesi bakımından hem de toprak ıslahı ve kaliteli ürün bakımından solucan gübresi üretimi oldukça karlı bir iştir. Solucanların hızlı üremeleri, yatırım maliyetinin düşük olması sebebiyle solucan gübresi üretiminin kar oranı yüksektir. Ancak tam verimli gübre alabilmek için ilk dokuz ay çok önemlidir. 

Küçük yatırımla yıllar içinde büyük bir işletme haline gelebilmek mümkündür.

Salyangoz çiftliği kurmak ve para kazanmak mümkün mü ? adlı yazımıza buradan göz atabilirsiniz

“Solucan Gübresi Üretimi 1 iş fikri” üzerine bir yorum

Yorum yapın