Follow Us

Salyangoz Çiftliği Kurmak

Salyangoz Çiftliği Kurmak

İş kurmayı düşünenler farklı iş olanaklarını araştırarak sektörde hiç olmayan ya da yeni olan iş alanları üzerine yoğunlaşmaktadırlar. Kazançlı işler oldukça rağbet görmektedir. Aslında salyangoz çiftliği kurmak da bu yeni iş alanlarından biridir. Sermayesi olanlar için oldukça kazançlı bir sektördür. İş kurmak isteyenler ama sermayesi olmayanlar da devlet kanalıyla kredi alarak bu işi kurma şansını elde etmektedirler. Devlet bu konuda üreticiye destek sağlamaktadır. 

Salyangoz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? 

Salyangoz yetiştiriciliği yapmak ve salyangoz çiftliği kurmak düşünüldüğü kadar zor bir iş değildir. Ancak bu işi yapmayı düşünenlerin bazı kuralları öğrenmesi ve uygulaması bu işte başarılı olmasını sağlayacaktır. Uyulması gereken kurallar ve bilinmesi gerekenler genel olarak şu şekilde özetlenebilir: 

 1. Bu işi yapmak için geniş bir alana sahip olmak gerekmektedir. Sahip olunan alana uygun sayıda salyangoz bırakılmalıdır. Alana göre salyangoz sayısının fazla olması sağlıksız bir ortam yaratır ve hayvanlarda strese yola açabilir.
 2. Salyangozların strese girmemesi için alanın mutlaka açık olmasına ve hayvanların sınırlandırıldıklarını hissetmemeleri sağlıklı gelişim göstermeleri açısından önemlidir.
 3. Salyangozların kaçmasını önlemek amacıyla gerekli önlemler alınmalıdır.
 4. Kullanılan alan doğal gübre kullanılarak gübrelenmelidir.
 5. Sağlıklı salyangozlar yetiştirmek için bu hayvanlar karalahana,kanola, hardal, turp,kara hindiba yoncası ile düzenli olarak beslenmelidir. Ayrıca kepek ve buğday tohumu beslenmelerine eklenmelidir. 
 6. Salyangozlar -4 dereceden soğuk ve +30 dereceden daha sıcak yerlerde yaşayamazlar. Onlar için ideal sıcaklık 20-22 santigrat derece arasıdır. Isı konusunda dikkatli olunmalıdır.
 7. Salyangoz rutubetli havayı seven bir canlıdır. Uygun rutubetli hava şartları sağlanmalıdır.
 8. Salyangozun yetiştirileceği yer mutlaka uzun ve dar bir alan olmalıdır.
 9. Salyangozlarbeslenmelerini genelliklegüneş doğmadan birkaç saat önce yaparlar. Salyangozların beslenme düzenlerine mutlaka dikkat edilmelidir. 
 10. Toprak özenle seçilmelidir. Kumlu toprak salyangozlariçin en ideal toprak türüdür.
 11. Salyangozların üreme dönemlerinde yeterli besin, uygun sıcaklık yanı sıra stressiz bir ortam da sağlanmalıdır.

Yetiştirilen Salyangozlar Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır? 

Salyangoz yenilebilen bir hayvandır. Avrupa’da birçok ülkede insanların günlük hayatlarında tükettikleri bir gıdadır. Ancak Türkiye’de bu şekilde bir alışkanlık yoktur. Ayrıca bu hayvanın etinin tüketilmensinin yanı sıra en çok kullanıldığı alan kozmetik sektörüdür. Bu alanda üretilen kremlerde kullanılmaktadır. 

Salyangoz Çiftliği Kurmak Ne Kadara Mal Olmaktadır? 

Aslında salyangoz çiftliği kurmak bir besi çiftliği kurmak kadar maliyet gerektirmez. Ancak kullanılan malzemeye, çiftliğin alanına ve nerede kurulduğuna bağlı olarak maliyet değişim göstermektedir. Bu çiftliklerin kurulum maliyeti yaklaşık olarak 50 bin ile 150 bin arasında değişim göstermektedir. 

Salyangoz Yetiştiriciliği Ek İş Olarak Yapılabilir Mi? 

Salyangoz yetiştiriciliği ile uğraşmak başlı başına oldukça fazla zaman alan bir iştir. Salyangozlar için uygun ortamın ve ısının gün içinde sağlanması, beslenme ve temizlikleri ile ilgilenilmesi gereklidir. Bu nedenle ek iş olarak yapmak çok sağlıklı sonuçlar doğurmayacaktır. 

Salyangoz Yetiştiriciliği İşinden Aylık Ne Kadar Kazanç Sağlanmaktadır? 

Salyangoz yetiştiriciliği oldukça kazançlı bir iştir. Çünkü salyangoz satışı Euro üzerinden ve yurt dışına yapılmaktadır. Bir salyangoz fiyatı türüne göre değişim gösterse de genel olarak 6 Euro ile 10-11 Euro arasında değişmektedir. Bu işten aylık sağlanacak kazanç ise çiftliğin büyüklüğüne ve yetiştirilen salyangoz sayısına göre değişim göstermektedir. Dolayısıyla net bir rakam vermek doğru olmaz. Sağlıklı hayvanların yetiştirilmesi ve üremeye elverişli ortamın sağlanması ile salyangoz sayısında artış sağlanarak kazanç artırılabilmektedir. 

Bir önceki yazımız olan Evde Ahşap Oyuncak Yaparak, Satarak Para Kazanma Yolları başlıklı makalemizde Ahşap Oyuncak Yaparak Para Kazanmak, Evde Ahşap Oyuncak Yaparak Para Kazanma Yolları ve Para Kazanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir