Salyangoz Çiftliği Kurmak ve Para Kazanmak Mümkün Mü? 1 iş fikri

Salyangoz çiftliği kurmak

Salyangoz çiftliği kurmak adlı yazımıza başlamadan önce, Yeni iş firkilerine açık olmak ve girişimci bir ruhla hareket etmek eninde sonunda kazanç sağlamaya imkan veriyor. Bu bağlamda iyi araştırmalar yapıp sektörü yeni gelişen iş olanaklarına odaklanmak, kazanç elde etmeyi daha hızlı hale de getirebiliyor. İşte o yeni yeni gelişen alanlardan birisi de salyangoz çiftliği kurmak olarak karşımıza çıkıyor. Devlet tarafından sağlanan hibe ya da düşük faizli girişimci krediler sayesinde salyangoz çiftliği kurulumu daha kolay hale gelebiliyor.

Salyangoz çiftliği kurmak

Salyangoz Çiftliği Nasıl Kurulur, Salyangoz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Salyangoz yetiştiriciliği yapmak ve salyangoz çiftliği kurmak çok zor olmasa da bazı kurallara dikkat etmenin çok önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Peki salyangoz çiftliği kurmak isteyen girişimciler nelere dikkat etmelidir, maddeler halinde sıraladık; 

 • Öncelikle salyangoz çiftliği için geniş bir arazi gereklidir. Ek olarak arazinin boyutuna uygun sayıda 
 • Salyangozların strese girmemesi için alanın mutlaka açık olmasına ve hayvanların sınırlandırıldıklarını hissetmemeleri sağlıklı gelişim göstermeleri açısından önemlidir.
 • Salyangozların arazi dışına çıkmasını engelleyecek önlemler alınmalıdır.
 • Kullanılan alan doğal gübre kullanılarak gübrelenmelidir.
 • Salyangozların sağlıklı şekilde beslenmeleri çok önemli olup, kanola, hardal, karalahana, turp gibi yiyeceklerle beslenmeleri sağlanmalıdır. Ayrıca buğday, kepek gibi tahıl ürünleri de beslenmelerine eklenmelidir.
 • Salyangozlar -4 dereceden soğuk ve +30 dereceden daha sıcak yerlerde yaşayamazlar. Onlar için ideal sıcaklık 20-22 santigrat derece arasıdır. Isı konusunda dikkatli olunmalıdır.
 • Salyangoz rutubetli havayı seven bir canlıdır. Uygun rutubetli hava şartları sağlanmalıdır.
 • Salyangozun yetiştirileceği yer mutlaka uzun ve dar bir alan olmalıdır.
 • Salyangozlarbeslenmelerini genelliklegüneş doğmadan birkaç saat önce yaparlar. Salyangozların beslenme düzenlerine mutlaka dikkat edilmelidir. 
 • Toprak özenle seçilmelidir. Kumlu toprak salyangozlariçin en ideal toprak türüdür.
 • Salyangozların üreme dönemlerinde yeterli besin, uygun sıcaklık yanı sıra stressiz bir ortam da sağlanmalıdır.

Yetiştirilen Salyangozlar Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır? 

Salyangoz yenilebilen bir hayvandır. Avrupa’da birçok ülkede insanların günlük hayatlarında tükettikleri bir gıdadır. Ancak Türkiye’de bu şekilde bir alışkanlık yoktur. Ayrıca bu hayvanın etinin tüketilmesinin yanı sıra en çok kullanıldığı alan kozmetik sektörüdür. Bu alanda üretilen kremlerde kullanılmaktadır. 

 

Salyangoz Çiftliği Kurmak Ne Kadara Mal Olmaktadır? 

Aslında salyangoz çiftliği kurmak bir besi çiftliği kurmak kadar maliyet gerektirmez. Ancak kullanılan malzemeye, çiftliğin alanına ve nerede kurulduğuna bağlı olarak maliyet değişim göstermektedir. Bu çiftliklerin kurulum maliyeti yaklaşık olarak 50 bin ile 150 bin arasında değişim göstermektedir. 

 

Salyangoz Yetiştiriciliği Ek İş Olarak Yapılabilir Mi? 

Salyangoz yetiştiriciliği ile uğraşmak başlı başına oldukça fazla zaman alan bir iştir. Salyangozlar için uygun ortamın ve ısının gün içinde sağlanması, beslenme ve temizlikleri ile ilgilenilmesi gereklidir. Bu nedenle ek iş olarak yapmak çok sağlıklı sonuçlar doğurmayacaktır. 

 

Salyangoz Yetiştiriciliği İşinden Aylık Ne Kadar Kazanç Sağlanmaktadır? 

Salyangoz yetiştiriciliği oldukça kazançlı bir iştir. Çünkü salyangoz satışı Euro üzerinden ve yurt dışına yapılmaktadır. Bir salyangoz fiyatı türüne göre değişim gösterse de genel olarak 6 Euro ile 10-11 Euro arasında değişmektedir. Bu işten aylık sağlanacak kazanç ise çiftliğin büyüklüğüne ve yetiştirilen salyangoz sayısına göre değişim göstermektedir. Dolayısıyla net bir rakam vermek doğru olmaz. Sağlıklı hayvanların yetiştirilmesi ve üremeye elverişli ortamın sağlanması ile salyangoz sayısında artış sağlanarak kazanç artırılabilmektedir.

Evde ahşap oyuncak yaparak satarak para kazanmak adlı yazımıza buradan göz atabilirsiniz

Yorum yapın