Safran Yetiştiriciliği

Safran yetiştiriciliğine duyulan ilgi ülkemizde her geçen gün daha da fazla artış göstermeye devam ediyor.

Safran yetiştiriciliği yapmak istiyor fakat tam olarak hangi yollara başvurmanız konusunda kararsızlıklar yaşıyor olabilirsiniz. Safran yetiştiriciliğinin özellikle kazançlı bir yol olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebepten dolayıdır ki pek çok kişi de safran yetiştirmenin zor mu yoksa kolay mı olduğuna dair detaylı şekilde bilgilere de sahip olmak istiyor diyebiliriz. Safranın bu denli önemli olmasnın altında yatan önemli sebeplerden biri de dünyanın en pahalı baharatlarından biri olmasıdır. Bu sebepten dolayıdır ki safran üretimi yaparak aslında tatmin olmanıza yardımcı olacak kazançlara da çok kolay şekilde ulaşma şansına sahip olursunuz. Böylelikle istediğiniz zaman zarfı içerisinde safran yetiştiriciliğinin gerçekleşmesini sağlamaya başlamış olacaksınız. Safran yetiştirmek adına ilk öncellikle olması gereken koşullarında mutlaka en iyi şekilde sağlanması gerekeceğinin altını çizmemiz gerekir. Yeni iş fikirleri denildiği zaman aklımıza gelenlerden biri olarak ise safran yetiştirme olduğunu belirtmemiz gerekir.

Safran Nerede Yetişir

Safran yetiştiriciliği ile ilgili olarak bilgi vermeden önce şüphesiz bilmeniz gereken bir diğer önemli konulardan biri olarak da nerede yetişiyor onu bilmeniz diyebiliriz. Safranın daha çok ağırlıklı şekilde üretimlerinin yapıldığı yerlere bakıldığı zaman ise daha ağırlıklı olarak Hindistan, Afrika ve Endeznozya olduğunu söyleyebiliriz. Fakat ülkemizde de artık safran yetiştirmek adına bazı girişimlerin yapılmaya çalışıltığının altını çizmemiz gerekiyor. Safranın daha çok sevdiği iklime göz atıldığı zaman ise daha çok ılıman koşulların olduğunu söylememiz gerekiyor. Ilıman koşulları çok fazla sevdiğinden dolayı doğal olarak safranı bu gibi yerlerde yetiştirmeye başlamanız bir hayli önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkacaktır.

Safranı Nereye Satabilirim

Safranı hem kendi ülkemizde ki pazarlarda hem de yurt dışı odaklı olarak çok kolay şekildeö pazarlamanız da hiç zor olmayacaktır. Safran yetiştiriciliği yapmanız adına ilk etapta izlenmesi gereken en önemli detaylardan biri de mutlaka ılıman koşulları tercih etmeye başlamanızdır. Daha sonrasında ise ılıman koşullarda yetişen safranın üretimlerinin yapılması sağlanır. Safran pahalı baharat olduğundan dolayı sizlere iyi kazanç sağlamaya yardımcı olacaktır.

Yorum yapın