Mark Zuckerberg Biyografi: Facebook Kurucusu ve CEO’sunun Başarı Hikayesi 1 hikaye

Mark Zuckerberg Biyografi Mark Zuckerberg kimdir ?

Mark Zuckerberg Biyografi yazımıza başlamadan önce, Bu başarı öyküsünde, şu anda aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Facebook sosyal ağını oluşturan dünyanın en genç milyarderi Mark Zuckerberg biyografisini paylaşacağız.

Facebook sayesinde dünyanın dört bir yanındaki insanlar tüm arkadaşları ile kolayca iletişim kurabilirler. Eskiden, toplumun böyle bir fırsatı yoktu, ama şimdi her şey değişti. Ancak, Facebook sadece iletişim ve tanıdıklarla sınırlı değildir. İnsanları bir araya getirmeye yardımcı olan çok sayıda ilgi grubu ve hayran sayfası vardır. Bu, Facebook’un da en popüler arkadaşlık sitelerini aşan büyük bir profil veritabanı olduğu ve ikinci yarınızı bulma şansınızın etkileyici olduğu anlamına gelmiyor.

Mark Zuckerberg Çocukluk Biyografisi

Mark Elliot Zuckerberg 14 Mayıs 1984’te doğdu ve New York, Dobbs Ferry banliyölerinde büyüdü. Dört çocuktan ikincisi ve eğitimli ailenin tek oğluydu. Mark’ın babası Edward Zuckerberg, bir diş hekimi ve psikiyatrist olan annesi Karen Zuckerberg’dir. Babasının bir dişhekimi muayenehanesi vardı. Mark ve üç kız kardeşi Arielle, Randi ve Donna, New York’taki Dobbs Ferry’de büyüdüler.

Mark henüz ilkokulda programlamaya ilgi duydu. Mark 10 yaşındayken programlama öğrenmeye başladı ve ilk bilgisayarını satın aldı.

Mark Zuckerberg biyografisinden babası tarafından Atari BASIC Programming öğretildiğini öğrendik ve Mark yaklaşık 12 yaşındayken Atari BASIC’i “ZuckNet” adını verdiği bir haberci oluşturmak için kullandı. Tüm bilgisayarları birbirine bağladı ve ev ve diş hekimi arasında mesaj aktarmasına izin olanak sağladı.

Babası programı diş hekiminin ofisinde bilgisayarına kurdu ve resepsiyonist yeni bir hasta geldiğinde onu bilgilendirebiliyordu. Mark ayrıca oyunlar ve iletişim araçları geliştirmekten zevk aldı ve söylediği gibi bunu sadece eğlence için yapıyordu. Babası Edward Zuckerberg, oğluna özel dersler veren bir bilgisayar öğretmeni David Newman ile anlaştı.

Ayrıca, lisede olan Mark, bir kullanıcının tercihlerini dikkatlice inceleyen ve bir kullanıcının dinlemek istediği parçaların ‘tahminini’ oluşturabilen MP3 çalma listeleri için yapay olarak akıllı bir medya oynatıcı olan Synapse yazdı. Microsoft ve AOL, Synapse medya oynatıcısına alışılmadık bir ilgi duydular ve almak istediler.

Bununla birlikte, genç yetenek BT ​​devlerinin teklifini reddetti ve daha sonra işbirliği davetlerini tekrar kibarca reddetti. Gel zaman git zaman derken Mark üniversiteden yakın arkadaşları ile Facebook projesi hakkında fikirler üretmeye başladı. O sıralar Harvard Üniversitesi’nde okuyordu.

04 Şubat 2004’te Mark Zuckerberg, artık dünya çapında Facebook.com olarak bilinen TheFacebook.com alan adını kaydetti. Ancak, sadece Harvard’da işlev gördü.

Zuckerberg ve ortağı Eduardo Saverin Facebook’ta kayıtlı 4.000 kullanıcı bulunduğunu fark ettikten sonra, yeni programcıların hizmetlerine ihtiyaç duydukları sonucuna vardılar. Bunlardan biri, Columbia Üniversitesi, Stanford ve Yale’deki öğrencilere Facebook hizmetini açan Mark’ın komşusu Darren Moskowitz’di.

Aynı zamanda, halka sunulduktan sonra, Zuckerberg 503.6 milyon hisseye sahipti. Ve şimdi Zuckerberg şirketin oylarının yaklaşık % 60’ını kontrol ediyor,% 35’i – Eduardo Saverin ve% 5’i yeni gelen Moskowitz’e ait. Mark’ın başka bir arkadaşı olan Chris Hughes, Facebook’un Basın Ataşesi olarak atandı.

2005 itibariyle Facebook ABD’deki tüm eğitim kurumları ve üniversiteler için erişilebilir hale geldi. Zuckerberg, projesinin öğrenciler için bir sosyal ağ olduğuna inanıyordu, ancak kullanıcıların Facebook’a olan ilgisi katlanarak arttı. Ardından, kaydın kamuya açık hale getirilmesine karar verildi. Ve bundan sonra bir Facebook ‘salgını’ başladı.

Facebook’ta kullanıcıları hemen çeken ana şey, gerçek hayatta buluşan arkadaşların birbirleriyle çevrimiçi iletişim kurabilmeleridir. Yeni bir şeydi.

Mark Zuckerberg Biyografi

Facebook Nasıl Para Kazanıyor?

Facebook’un temel kazançları sosyal ağın sayfalarındaki içeriğe dayalı reklamlardan gelir. Artan kullanıcı sayısı ve sitede geçirdikleri süre reklam gelirlerine dönüştürülür. Geçen yıl şirketten gelen nakit akışının yüzde 85’i içeriğe dayalı reklamcılık yoluyla kazanıldı.

Geri kalanların çoğu, %15’i Facebook ödeme sistemi üzerinden yapılan satın alımlardan kesintilerdir. Bunlar çoğunlukla gerçek değil sanal ürünlerdir. Örneğin, Zynga tarafından geliştirilen popüler Farmville oyununun hayranları tarafından satın alınan tohumlar, meyveler ve sebzeler.

Mark Zuckerberg’in Yaşam Tarzı

Şu anda Zuckerberg, Palo Alto’da beş yatak odası, tuzlu su havuzu ve 5.000 metrekarelik mülk içeren 7 milyon dolarlık bir arazide yaşıyor.

19 Mayıs 2012’de Mark Zuckerberg , uzun zamandır kız arkadaşı olan Priscilla Chan ile Kaliforniya Palo Alto’da evlendi ve sonunda mutlu bir şekilde birlikte yaşıyorlar.

Mark Zuckerberg ve Dr. Priscilla Chan, 01 Aralık 2015’te kızları Maxima Chan Zuckerberg’in doğumunu duyurdular ve destekleyici kelimeler ve rehberlik notlarıyla ona bir mektup yazdılar. “Max, seni seviyoruz ve dünyayı senin ve tüm çocuklar için daha iyi bir yer bırakmak için büyük bir sorumluluk hissediyoruz,” diye yazdı Zuckerberg ve Chan.

28 Ağustos 2017’de Mark Zuckerberg ve Dr. Priscilla Chan, ikinci kızları Ağustos Chan Zuckerberg’in doğumunu duyurdular.

Genç çift, aynı zamanda, Facebook potansiyellerinin %99’unu – yaklaşık 45 milyar dolar değerinde – insan potansiyeli, eşitliği ve dünya gelişimini desteklemek için yaşamları boyunca Chan Zuckerberg Girişimi aracılığıyla bağışlamayı vaat etti.

Girişimcilerin Kendisine Söylediği 3 Tehlikeli Yalan adlı yazımıza buradan göz atabilirsiniz

“Mark Zuckerberg Biyografi: Facebook Kurucusu ve CEO’sunun Başarı Hikayesi 1 hikaye” üzerine bir yorum

Yorum yapın