Karides Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? 3 adım

Karides Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Karides Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır adlı makalemiz için ön bilgiler sunalım. Karides, düşük kalorisi ve yüksek besin içeriği ve lezzetiyle ön planda olan kabuklu bir deniz canlısıdır. ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde karides tüketimi yüksek olup bu bağlamda karides yetiştiriciliği de önemli bir kazanç kapısı haline gelmiştir. Son yıllarda ülkemiz mutfağına girmesiyle birlikte, bizde de önemli bir gelir kapısı olmaya başlamıştır karides üretimi. Rekabetin nispeten az olması ve bununla birlikte kar oranının yüksek olması ve talebinde yoğun olması gibi nedenlerle tercih edilmektedir. Özellikle sıcak iklimlerde yetiştirilen karides üretim çiftliği oldukça kazançlı bir iş alanıdır.  Karides yetiştiriciliğine başlamadan önceli kesinlikle gerekli izinleri almanız ve gerekli ruhsata sahip olmanız gerekmektedir. Karides üretim çiftliği açabilmek için balık yetiştiriciliği ruhsatına sahip olmanız şarttır. 

Karides Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Karides Yetiştiriciliğinin Maliyeti Ne Kadar? Karides Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Karides üretimi yaparak ciddi oranda para kazanabilmeniz, yetiştiricilik yapacağınız havuzunuzun kalitesine bağlıdır. Özellikle tatlı su karideslerinin yetiştirilmesinde eski havuzlar daha önem kazanmaktadır. Nitekim yeni havuzlarda yeterli düzeyde gıda kaynağı olmaması, algea ve böcek larvasının bulunmaması karideslerin yeteri kadar beslenmesini engellemektedir. Birçok çiftçi karides yetiştirebilmek için büyük balık havuzlarını andıran havuzlar kazmaktadır. Tatlı su akışının sağlanması ve karideslerin yeteri kadar oksijen alabilmesi yine en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Toprağın su tutabilme özelliğine sahip olabilmesi şarttır. Bundan dolayı geçirgen toprağa sahip alanlarda kesinlikle kazı yapılmamalıdır.  

Karides yetiştiriciliğinin maliyeti maliyetlerine bakacak olursak ortalama 700 bin tl ile 1 milyon tl arasında değişmektedir. Bu miktar çiftliğinizin ölçeğine ve tesisin hedeflerine göre bu aralıkta değişmektedir. Yeterli sermayeye sahipseniz gerekli izinleri aldıktan sonra diğer ayrıntılar için araştırmalara başlayabilirsiniz. Karides nerede satılır merak edenler, ülkemizde hemen her yerde karides bulmanız mümkündür. Orta çaplı marketlerde dahi karides bulabilirsiniz. Karides yetiştiriciliği sabır ve teknik bilgi isteyen bir alandır bundan dolayı alt yapınızı mutlaka hazırlamalısınız. 

Emlakçılık nasıl yapılır adlı makalemize buradan ulaşabilirsiniz

Yorum yapın