Karides Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Karides yetiştiriciliği ülkemizde yeni yeni popüler olmaya başlayan ve yüksek kazanç elde edebileceğiniz bir iş kolu haline gelmiştir. 

Karides yetiştiriciliği ve karides üretimi özellikle Amerika ve Batı Avrupa ülkelerinde oldukça yaygındır. Çiftlik karidesi üretimi ise Asya’da özellikle Çin, Japonya ve Tayland gibi ülkelerde yapılmaktadır. Oldukça popüler olan ve çok karlı bir iş olan karides yetiştiriciliği kazanç bakımından tercih edilen bir alan haline gelmiştir.  

Türkiye’de ise son yıllarda karidesin Türk mutfağında daha çok yer alması ile birlikte karides yetiştiriciliği tercih edilen bir iş alanı haline gelmiştir. Karides üretimi düşük rekabet olması bununla birlikte kar oranının yüksek olması ve talebinde yoğun olması gibi nedenlerle tercih edilmektedir. Özellikle sıcak iklimlerde yetiştirilen karides üretim çiftliği oldukça kazançlı bir iş alanıdır.  Karides yetiştiriciliğine başlamadan önceli kesinlikle gerekli izinleri almanız ve gerekli ruhsata sahip olmanız gerekmektedir. Karides üretim çiftliği açabilmek için balık yetiştiriciliği ruhsatına sahip olmanız şarttır. 

Karides Yetiştiriciliğinin Maliyeti Ne Kadar? 

Karides üretimini yapabilmeniz ve kar elde edebilmenizde havuzunuzun kalitesi oldukça önemlidir. Tatlı su karidesi yetiştirmek isteyenler genel olarak eski kazılmış havuzlarda yapılmaktadır. Yeni havuzlarda yeterli düzeyde gıda kaynağı olmaması, algea ve böcek larvasının bulunmaması karideslerin yeteri kadar beslenmesini önlemektedir. Birçok çiftçi karides yetiştirebilmek için büyük balık havuzlarını andıran havuzlar kazmaktadır. Tatlı su akışının sağlanması ve karideslerin yeteri kadar oksijen alabilmesi yine en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Toprağın su tutabilme özelliğine sahip olabilmesi şarttır. Bundan dolayı geçirgen toprağa sahip alanlarda kesinlikle kazı yapılmamalıdır.  

Karides yetiştiriciliğinin maliyeti ortalama olarak genellikle 750 bin ile 1 milyon TL arasında değişmektedir. Bu miktar çiftliğinizin ölçeğine ve tesisin hedeflerine göre bu aralıkta değişmektedir. Yeterli sermayeye sahipseniz gerekli izinleri aldıktan sonra diğer ayrıntılar için araştırmalara başlayabilirsiniz. Karides nerede satılır merak edenler, ülkemizde hemen her yerde karides bulmanız mümkündür. Orta çaplı marketlerde dahi karides bulabilirsiniz. Karides yetiştiriciliği sabır ve teknik bilgi isteyen bir alandır bundan dolayı alt yapınızı mutlaka hazırlamalısınız. 

Bir önceki yazımız olan Emlakçılık Nasıl Yapılır Kazançlı mı? başlıklı makalemizde Emlakçılık Nasıl Yapılır Kazançlı mı?, Emlakçılık Nedir? ve Emlakçılık Para Kazandırır mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Related posts

Leave a Comment