Follow Us

Girişimci Olma Hakikati ve Adımları

Girişimci Olma Hakikati ve Adımları

Girişimci olmak olağanüstü derecede ödüllendirici olabilir. Ama bu herkes için geçerli değil. Daha çok yeni başlayanlar için… Pek çok “özenti girişimci”nin vazgeçmesine şaşmamalı!

Bu yazımda sizlere girişimci olma yolunuzda karşılaşabileceğiniz bazı engelleri ele almaya ve anlatmaya çalışacağım.

İnsanlar başarısız olmanızı istiyor

Girişimci olmayı planladığınızı açıkladığınızda kaç kişinin sizi aşağıya çekmeye çalışacağı oldukça dikkat çekicidir. Bu söylediğim ne yazık ki genel olarak yakın çevrenizdeki insanlardır. Siz tüm bunlara kulak asmaz ve yaptığınız işe devam ederseniz, işte o zaman gerçek başarıyı yakalarsınız.

“Pek çok güvensiz, kıskanç insanın yaşadığı bir dünyada yaşıyoruz. Bazıları en iyi dostlarımız. Bunlar kan akrabalarıdır. Başarısızlık onları korkutur. Başarımız da öyle. Çünkü bir zamanlar mümkün olmadığını düşündüğümüz şeyleri aştığımızda, sınırlarımızı zorladığımızda ve daha fazlası haline geldiğimizde, ışığımız etraflarında inşa ettikleri tüm duvarları yansıtır. Işığınız kendi hapishanelerinin konturlarını, kendi kendine sınırlamalarını görmelerini sağlar. Ama onlar gerçekten her zaman onlara inandığınız harika insanlarsa, kıskançlıkları evrimleşecek ve yakında hayal güçleri çitini atlayabilir ve daha iyiye doğru değişme sırası olacaktır.”
~ David Goggins

İstihdam ettiğiniz kişiler işinizden ayrılacak ve sizinle rekabete girecektir

Bu insanlar “arkadaş” dediğiniz insanlar bile olabilir. Ama eğer iş doğru bir şekilde yönetilirse ve iyi bir çalışanın hırslı ve terk edilme olasılığını biliyorsanız, uygun zamanda onları yeni girişimlerinde destekleme fikrinizi tanıtabilir, belki de yeni işlerini Ortak Girişim haline getirebilirsiniz.

“Rekabet her zaman iyi bir şeydir. Bizi elimizden gelenin en iyisini yapmaya zorluyor. Bir tekel insanları sıradanlıktan şikayetçi ve memnun kılar.”

Nancy Pearcey

Girişimcilikte hafta sonları kavramı yoktur, 7/24 çalışırsınız

9-5’ten 7 / 24’e geçiş yapıyorsunuz. Yeni başlayan girişimciler, şirketlerini sahaya çıkarmak için ortalama tam zamanlı çalışandan daha fazla çalışma eğilimindedir.

Kimse sizin kadar işinizi önemsemez

Çalışanlar, çalışmak için onlara ödediğiniz saatlerde çalışacaklardır. Onun dışında tüm sorumluluk size kalıyor.

İnsanlar sizi hayal kırıklığına uğratır

Web geliştiricileri, sanal asistanlar vb. işlerinize iş yapmak için yabancı insanlara ödeme yapacaksınız ve beklentileriniz karşısında ödediğiniz işi yapmadıklarını fark edeceksiniz.

Tüm bu yukarıda anlattıklarıma istinaden, birçok kez başarısızlıkla karşılacak fakat eğer sonuna kadar giderseniz gerçek başarıyı elde edeceksiniz. Girişimci olmanın hakikati budur.

“Eğer deneyeceksen, sonuna kadar git. Aksi takdirde, başlama. Bu kız arkadaşlarını, eşini, akrabalarını ve hatta aklını kaybetmek anlamına gelebilir. Üç ya da dört gün yemek yememek anlamına gelebilir. Bu bir park bankında donmak anlamına gelebilir … Eğer deneyecekseniz, sonuna kadar gidin. Böyle bir his yok. Tanrıyla yalnız kalacaksın ve geceler ateşle alev alacak. Zamanla hayatı mükemmel kahkahalara doğru süreceksiniz.”

– Charles Bukowski

Bir önceki yazımız olan Blog Yazarak Reklamlar ile Para Kazanma başlıklı makalemizde adsense, affiliate marketing ve blog hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir