Emlakçılık Nasıl Yapılır Kazançlı mı?

Birtakım şartlar emlakçılık yapmak için gerekenler açısından değerlendirilmeli ve doğru adımlar atılmalıdır. Taşınmaz malların alınıp satışında bazı prosedürler vardır. 

Emlakçılık Yapmak 

Bir dairesini kiraya vermek, satmak isteyen ve bu kişilere ulaşmak isteyen kişiler, emlakçılara ihtiyaç duyar.  Bu hizmet karşılığında da bir miktar emlakçı komisyonu verilir. Emlakçılar, sattıkları veya kiraladıkları hizmetlerden belirli bir miktar komisyon alır. Kazançlı olarak nitelendirilen işler genellikle satılan arsa, dairelerden gelir. Toplam satış miktarı 500 bin liraysa, 2020 emlak komisyonu miktarı gereğince bunun %2’sini alabilir. Yani 10 bin civarı bir payınız olur. Bu yüzdeye ek olarak %18 KDV bedeli de vardır. Kiralanan daire ve iş yerlerinde ise bir kira bedeli kadar komisyon alınır. 

Emlakçılık Yapmak İstiyorum Ne Yapmalıyım? 

Gayrimenkul sektöründe bir dükkan açmak istiyorsanız, öncelikle bu alanda bir bilgi edinmelisiniz. Sektörün ne gibi gereklilikleri var, hangi avantajları dezavantajları bulunuyor bunda netlik sağlamalı ve yol çizmelisiniz. Buna dükkan açarken gereken vergi kaydı, dükkan açma maliyetlerini de ekleyebilirsiniz  

Emlakçılık İçin Gerekli Belgeler 

Dükkan açarken emlakçılık yapmak için gerekenler vergi dairesi kaydı, meslek odası kaydı, Bağ Kur kaydı ve belediye ruhsatı gerekir. Vergi dairesine başvuru yaparken de imza sirküleri, ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı sureti, kiralanan, satılan malın kontratı, kimlik fotokopisi, ,işe başlama formu gerekir. Belediyeye müracaatlarınız, Maliye Bakanlığı denetim elemanları kontrolünde ihtiyaçlar gibi daha ayrıntılı dükkan işlemlerinde de değişik süreçler gerekebilir. Bazı firmalar bir kısım başvuruları bir iki aylık gidişatın neticesinde de yapabilir.  

 Müşteri Açısından Emlakçılık Yapmak İçin Gerekenler  

Emlak sektörüne girerken kendi müşteri potansiyelinizi oluşturabilirsiniz.   Yani birden dükkan açıp müşterilerin gelmesini beklemek yerine, çevrenizi kullanarak veya bu işe ısınacağınız işler yaparak adım atabilirsiniz. 

Emlak Danışmanlığı Sertifikası Zorunlu mu? 

Bazı kanuni zorunluluklar emlakçılık yapmak için gerekenler için değerlendirilmeli ve bilinmelidir. Ancak emlak danışmanlığı sertifikası zorunlu değildir. Bu belgeyi, sektörde niteliğinizi artırmak, ayrıntıda daha çok uzmanlaşmak için alabilirsiniz.  Mesleki açıdan bir alanda eğitim almak size büyük bir avantaj sağlayabilir. 

Yorum yapın