Franchising bayilik veren firmalar

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü makalemizde, Franchising nedir, Franchising bayilik veren firmalar ve Franchising bayilik için neler gerekli gibi konulardan bahsedeceğiz.

Franchising nedir ?

Franchising ( Franchise ); bir ürün ya da markanın imtiyaz sahibinin, belirlenen şartlar, sınırlar ve zaman içinde, yönetim ve organizasyon konusunda destek sağlayarak, belirlenen bedel üzerinden yatırımcılarına sahip olduğu sistemi ve marka adını kullandırmasını sağlayan iş birlikteliğine verilen isimdir. Franchise, kelime anlamı olarak “ İmtiyaz “ anlamına gelmektedir. Franchising ise, imtiyaz hakkını kullandırma anlamına gelir. Franchisor, imtiyaz hakkına sahip olan kişi demektir. Franchisee, imtiyaz sahibine ait olan ürün ya da markayı kullanan kişiye verilen isimdir.

Franchising çeşitleri nelerdir ?

Franchising türleri, ulusal ve uluslar arası olmak üzere iki çeşittir. Ulusal Franchising, ülke sınırları içerisinde kullanılır. Uluslar arası Franchising ise, ülkeler arası yapılan ticari anlaşmalarda kullanılan isimdir.

Franchising sisteminin kullanıldığı iş kolları arasında ; Otomobil Kiralama, Otomobil Servis Ürünleri, İş Yardım Servisleri, İş Araçları, Giyim ve Ayakkabı, Yapı Dekorasyon, Bilgisayar, Kozmetik, Perakende Şatış Mağazaları, Eğitim, Yiyecek ( Et döner, tavuk döner, köfte, çiğ köfte ), Sağlık Ürünleri, Ev Aletleri, Kuru Temizleme, Fast-Food ( Hamburger, tost ), Otelcilik ve Lokanta gibi sektörler bulunmaktadır

Franchising’in faydaları nelerdir ?

Franchising sisteminin hem imtiyaz sahibine, hem de marka adını kullanan kişiye oldukça fazla faydası vardır. Franchisee, yani marka adını kullanan kişiye faydaları şunlardır;

• Ülkece ya da dünyaca tanınmış olan markaların hazır müşterilerinden faydalanma
• İmtiyaz sahibi tarafından sağlanan eğitim ve uzman kadro
• Markanın sahip olduğu bilgi ve tecrübeden maksimum derecede faydalanma
• Karşılaşılabilecek olan riskler önceden belirlenerek, zarar etme şansı minimuma indirilir
• Yönetim, muhasebe, satış ve stoklama konularında hata yapma olasılığı azalır
• Markanın sahip olduğu danışmanlar sayesinde, hem hukuk hem de mali açıdan sıkıntılar en aza indirilmektedir.

Franchising’in zararları nelerdir ?

Zarardan ziyade, Franchising sisteminin bazı olumsuz yanları da vardır. Bunlar;

• Eğer sözleşme dikkatlice incelenmezse, elde edilecek karın büyük bir çoğunluğu imtiyaz sahibine kalabilir.
• Piyasada daha ucuza bulunabilecek olan ürünler, anlaşma gereği daha pahalı bir fiyata alınabilir.
• İmtiyaz sahibinin belirlediği yasaklar ya da kısıtlamalar, bayilik alan kişiyi ticari açıdan zor durumda bırakabilir
• Yaratıcılığınıza ket vurulabilir. İşletmenize gelen müşteri sayısını arttırma yollarını bulsanız da, belirlenen kurallar dışına çıkamadığınız için işe yaramayacaktır.

Franchising veren firmalar

Franchising bayilik veren firma sayısı, son yıllarda gittikçe artmıştır. Franchise sistemine geçen markalar, hem müşteri ağını genişletmekte, hem de daha az maliyetle daha fazla kişiye ulaşarak, kar marjını arttırmaktadır.

Türkiye’de Franchise bayilik sistemini kullanan firma sayısı yaklaşık olarak 2 bin civarında. Bu firmalardan Franchise ile bayilik alan işletme sayısı ise yaklaşık 60 bin. Türkiye franchise pazarının hacmi ise yaklaşık 50 milyar dolar civarında.

Web sitemizde detaylı olarak ilanlarını bulabileceğiniz en büyük Franchise bayilik veren firmalar arasında aşağıdaki isimler yer almaktadır.

Kasap Döner: Global Restoran Yatırımları’nın ait bir marka olan Kasap Döner’in toplam 38 şubesi bulunuyor. Bu şubelerin 37 tanesi Franchise yöntemi ile açılmıştır. Kasap Döner’in franchise giriş bedeli, küçük illerde 16 bin, büyük illerde ise 29 bin 500 dolar. Bu markadan Franchise bayilik almak için, firmanın internet sitesinde yer alan, Franchise başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.
Simit Sarayı: Franchise bayilik veren şirketler arasında belki de en fazla sayıda şubesi olan firmadır. Türkiye’de yaklaşık 400, yurtdışında 150 şubesi olan Simit Sarayı’nın yurtiçi Franchise giriş bedeli 50 bin Euro, yurtdışı Franchise giriş bedeli 75 bin Eurodur. Tabi bunun yanında açılacak olan mekanın, bazı fiziksel kriterleri de sağlaması gerekiyor.

MC Donald’s: Türkiye’de yaklaşık 300 şubesi bulunan MC Donald’s markasının, yaklaşık 100 tanesi Franchise bayilik sistemi ile hizmet vermektedir. MC Donald’s Franchise giriş bedeli 50 bin dolar civarında.

Örnek olması açısından sizlerle 3 büyük firmanın Franchise bilgilerinden kısaca bahsettik. İnternet sitemizde Franchise hizmeti veren yüzlerce firmanın bilgilerini detaylı olarak bulabileceksiniz.

Franchise bayilik sistemi nasıl çalışır ?

Ücretsiz bayilik sistemi veren firmaların ve ücretli bayilik veren firmaların şartları birbirinden farklılık gösterse de, iki türde de ortak bir işleyiş bulunmaktadır. Bu işleyiş;

Franchisor yani imtiyaz sahibi olan marka, Franchisee yani markanın bayiliğini alacak olan kişiye bir dosya hazırlar. Bu dosya içerisinde, marka ve ürün ile ilgili bilgiler, bayilik sisteminin nasıl işleyeceği, personelin eğitim ve tecrübe durumları gibi ön bilgiler bulunur. Bu dosyanın yanında da bir adet “ Franchising başvuru formu “ bulunur. Ardından imtiyaz sahibi, bayilik vereceği kişiye 3 adet tanıtım kitabı verir. Bunlardan biri markanın işleyişiyle ilgili, diğeri bayilik alacak kişinin uymak zorunda olduğu kurallar, sonuncusu da şirketi nasıl işletmesi gerektiğini anlatır. Bu aşamada, kelime anlamı “ Kim-nasıl “ olan, ama ticari anlamda bir şeyi yapabilme bilgisi anlamına gelen “ Know-how “ tabiri öne çıkıyor.

Tüm bu aşamalardan sonra, iki taraf da birbirini tanımış olur ve artık anlaşma sürecine geçilir. Marka yetkilisi, bayilik vereceği kişinin mekanını ziyaret eder ve gerekli fizibilite çalışmasını yapar. Her şey tamamlandıktan sonra, taraflar arasında Franchising sözleşmesi imzalanır ve bayilik alan kişi ödemesini yapar. Ardından mekanın iç dekorasyonu ve çalışacak olan elemanların eğitim faslı başlar.

Franchising bayilik sistemi alacaklar nelere dikkat etmelidir ?

Girişimciler ve yatırımcıların, yapacakları iş konusunda yeni fikirleri yoksa, bayilik sistemi tam onlara göre. Ancak sadece para kazanmak için paranızı riske atmanız da doğru değil. Eğer yeterli sermayeniz yoksa, Kosgeb başvurunuzu yapın öncelikle. Eğer buradan yeterli desteği alabilirseniz, işiniz daha kolay olacaktır. Ayrıca bu markaların Franchise giriş bedellerini, talep ettikleri kar paylarını, sahip olduğu şube sayısını, belirlediği kuralları, şartlarını iyice araştırın. Bulunduğunuz il ya da ilçede o işin tutup tutmayacağı konusunda fizibilite çalışması yapın. Yine de aklınıza takılan konular olursa, konu altına yorum bırakarak bizimle paylaşın. En kısa sürede cevaplayacağımızdn şüpheniz olmasın.