Evde Ek İş Fikri Olarak Yemek Kitabı Yazmak

Evden yapılmak üzere planlanan ek işler, daha çok hanımların marifet ve el yatkınlığına yönelik düşünülüyor. Bunlardan biri de, mutfaktaki hünerlerini tescillemek isteyen hanımlar için yemek kitabı yazıp satmak olarak değerlendiriliyor. Çok iyi yaptığınıza inandığınız, ailenize ve misafirlerinize yedirdiğinizde beğenilerini dile getirdikleri özel yemek tariflerinizi bir kitapta derleyerek satabilirsiniz.

Yemek kitabı yazmak kulağa hem saygın hem de karlı bir iş fikri olarak geliyor değil mi? Kesinlikle öyle, isminize özel çıkaracağınız yemek kitabı sayesinde hem büyük paralar kazanabilir hem de isminizi tüm yurda duyurabilirsiniz. Buraya kadar biraz basit anlattık ancak evde yemek kitabı yazıp satmanın da bazı incelikleri var. Aşağıda bunlara detaylı olarak değineceğiz.

Yemek Kitabı Nasıl Yazılır?

Öncelikle kitap yazmak için yazı tekniklerine ve anlatıma hakim olmanız beklenir. Herhangi bir yayın evi ile anlaşacaksanız, bu fikrinizi ve içeriklerinizle ilgili detay verip onları kitabınızı basmaları konusunda ikna etmeniz gerekir. İddianızı daha da güçlendirmek isterseniz, doküman olarak hazırlayıp taslağına sahip olduğunuz kitabı tümüyle yayın evine iletip daha etkili bir değerlendirme yapmalarını sağlayabilirsiniz. Ev yemekleri, tatlı tarifleri, fırın yemekleri ve benzeri alanlarda en iddialı olduğunuz türler üzerine çalışma yapmanızı tavsiye ediyoruz. O kitapta sizi farklı kılan bir şeyler olmalı ki, alıcı bunu ayrıt edebilsin, diğer kitapların yerine sizin kitabınızı tercih etsin.

Yemek Kitabı Ne Kadar Kazandırır?

Yemek kitabınızı hazırlayıp herhangi bir yayın evini kitabınızı basmak ve satmak üzere ikna ettikten sonra, satış rakamlarınızı ve yayın evinden alacağınız payı düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu konuda net rakamlar ortaya koymak gerçekçi olmaz. Alt ve üst limit arasında gerçekten uçurum var. Kitabınız çok az satar ve yeni baskıya girmeyip satıştan kalkabilir ya da beklentinizin çok üzerinde satıp tahmin edemeyeceğiniz rakamlar kazanmanızı ve ayrıca ünlü olmanızı sağlayabilir. Tüm bunlar, kitabınızın içerik kalitesi, özgünlüğü, farklılığı ve okuyucuya kattığı nitelikli bilgiler dahilinde şekillenecektir. Tabii yayın evinizin pazarlama stratejileri de önemli bir rol oynuyor.

Basılı işlere meraklı hanımlar için evde davetiye işi, çok yakından olmasa da ilgi çekici bir alternatif olabilir. Davetiye tasarımı ve kitap yazmak yaratıcılık gerektiren unsurlardır.