Evde Blog Yazarlığı Yaparak Para Kazanmak

Blog yazarlığı çağın en cazip iş kollarından biri olmuş durumda. Yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak, herkes ilgi alanı olan konularda blog yazarlığı yapabiliyor ve blog ziyaretçisi trafiğini reklam gelirine dönüştürebiliyor. Blog yazarlığı günümüzde adsense ile entegre olarak yapılmakta, reklam gelirleriyle sürekli olarak büyütülebilen, trafiğin düzenli yayıncılıkla birlikte artırılabildiği, online bir iş koludur.

Şimdi vakit kaybetmeden ücretli veya ücretsiz bir blog açabilir, fikrin olan, ilgini çeken her konuda içerikler üreterek, bloğunuzun ziyaret edilmesiniz sağlayabilirsiniz. Ücretli bloglar genel olarak WordPress altyapısıyla açılmakta ve bir hosting barındırma hizmetine ihtiyaç duymaktadır. Ücretsiz bloglar ise Google servisi olan Blogger veya Tumblr üzerinden açılabilir. Bloğunuzun ücretli veya ücretsiz olması emin olun pek bir şey değiştirmiyor. Blog yazarlığı yaparak para kazanmak, tamamen içerik kalitenizle ve istikrarlı yayıncılıkla doğru orantılıdır. Açmış olduğunuz bloglara Google Adsense reklamları ekleyerek, ziyaretçinizin bu reklamları tıklamasını sağlayabilirsiniz. Bloğunuzda çıkan reklamlardan tıklama başı ödeme alacaksınız. Blog yazarlığının bir diğer önemli avantajı, ziyaretçi kitleniz arttığında isminizin de tanınmaya bşalamasıdır. Öyle ki, milyonlarca takipçisi ve okuru olan sıradan insanlar mevcut. Tabii, onlar artık sıradan değiller, yazdıkları yazıları milyonlarca kişi okuyor ve şahsi sosyal medya hesaplarında paylaşıyorlar.

Blog Yazarlığı Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, ilgi alanınız olan, içerik üretebileceğinize inandığınız herhangi bir kategoride, kendi isminizle veya kategoriyle alakalı bir alan adı ile bloğunuzu açabilir, derhal yazılarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz. Blog yayıncılığında önemli olan, her gün en az bir yazı yayınlıyor olmanızdır. Google düzenli ve özgün yazı yayınlayan bloglara arama sonuçlarında öncelik vermektedir. Tabii bu hemen olan bir şey değil, istikrarlı yayıncılık yaptığınız konusunda Google’ın ikna olması gerekiyor, bu ortalama 3 ila 5 aylık bir süreçtir.

Blog Yazarlığı Ne Kadar Kazandırır?

Blog yazarlığı yapan yazarların aylık ortalama Adsense geliri 2 bin TL seviyesindedir. Ancak hemen belirtmeliyiz ki, bu işte kazanç sınırlaması yok. Ayda 50 ila 100 bin TL kazanan bloggerların da mevcut olduğunu hatırlatmak isteriz. Ne kadar çok ziyaretçi, o kadar çok reklam geliri demek.

Online sektörde tercih edebileceğiniz bir diğer iş kolu olarak, Evde E-Kitap Hazırlayarak Para Kazanmak başlıklı makalemizi de inceleyebilir, E-kitap hazırlama süreci, pazarlama ve gelir seviyeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.